Alexandri tehnika… kõlab nagu mingi iidne saladus või õpetus, mida praktiseeritakse valges rüüs kusagil kõrge mäe otsas, eks?
Tegelikkus on hoopis teistsugune – ja ausalt öeldes veel huvitavam. Alexandri tehnika loojaks oli hoopis Austraalia näitleja, kes suures hädas ohjad enda kätte haaras  ja avastas peegli ees, et tema keha – see sama igapäevane ja vahel nii jonnakas keha – on täis tarkust, millest ükski arst talle rääkida ei osanud.

Kohtusime Hanna-Liisiga, Alexandri tehnika praktikuga, Üks Majas. Mõtlesin, et räägime lihtsalt natuke kehateadlikkusest ja liikumisest. Aga siis hakkas ta rääkima närvisüsteemist, hääle ja hinge seosest, valust, millel on oma kuju ja kiht, ning sellest, kuidas inimestes võib ühe töötoa jooksul midagi naksatades päriselt muutuda. No ja olgem ausad – kui keegi ütleb sulle, et ta kliendid suudavad oma peavalu nupust välja lülitada, siis sa lihtsalt tahad teada, mis nali see on.

Spoiler: see ei ole nali. Aga see on lugu, mida tasub edasi lugeda.

Alexandri tehnika… milline suursugune nimi! Kust see nimi tuleb ja kui pikk on selle tehnika ajalugu?

Alexandri tehnika on saanud oma nime Austraalia näitleja Frederick Matthias Alexanderi järgi (1869–1955). Ma vahel naljatan, et kui Alexander elaks tänapäeval ja tal oleks Instagram, siis seisaks tema bios lihtsalt: „hingav mees“. Just nii ta end omal ajal tutvustas.
Tema teekond sai alguse isiklikust vajadusest. Esinemisärevus, ülepinge ja ebaökonoomne kehakasutus hakkasid mõjutama tema häält ja hingamist – tööriistu, mis olid tema näitlejakarjääri jaoks elutähtsad. Kui arstid ei leidnud lahendust, otsustas ta end ise aidata. Ta istus peeglite ette ja hakkas end uurima: jälgis oma kehahoiakut, hingamist, häält ja liikumist, aga ka oma mõtteid ja emotsioone. Ta märkas, kuidas kõik need kihid on omavahel seotud.
Üheksa aasta jooksul tegeles ta sügava enesevaatluse ja enese ümberprogrammeerimisega. Ta muutis viisi, kuidas ta mõtles, reageeris ja oma keha kasutas. Minu jaoks ongi see Alexandri tehnika kõige inspireerivam külg – see, et Alexander avastas ja lõi selle kõik ise. See on elav tõestus sellest, et kui võtame vastutuse enda eest, muutume teadlikumaks, suudame oma ärevust reguleerida, pingeid vabastada ja sooritust parandada.

Sellepärast ütlen sageli, et Alexandri tehnika on eneseregulatsiooni meetod. Samal ajal on see ka midagi enamat –olemiseõpetus, mis annab eluterve ja vaba hoiaku kogu eluks. Mu kliendid ütlevad tihti, et nende jaoks on see tehnika justkui selline enese märkamise, kuulamise, enesega arvestamise õpetus – see on ka hea kirjeldus asja olemusest!

F.M Alexanderi töö mõjus sügavalt ka teistele. Varsti hakkasid arstid suunama oma kehva tervisega patsiente tema juurde ning kõik said abi. Sõna levis ja Alexander kutsuti Londonisse, et jagada oma avastusi laiemale publikule. Kuigi tehnika ise on täna, üle saja aasta hiljem ikka sama, siis on meil üha rohkem teaduslikke uuringuid, mis aitavad lahti seletada, kuidas ja miks Alexanderi tehnika töötab. Ja mulle endale väga meeldib, et see tehnika ei ole lihtsalt mingi mull, vaid päriselt konkreetne ja praktiline eneseabi töövahend.

Tänapäeval on Alexandri tehnika tunnustatud ja teaduslikult uuritud praktika, mille tõhusust on kinnitanud mitmed rahvusvahelised uuringud – eriti seljavalu, kaelapingete ja valu, stressi ja ärevuse ja keha koordinatsiooni parandamisel. See on meetod, mis areneb pidevalt edasi tänu kaasaegsele teadusele ja praktikute kogukonnale, pakkudes usaldusväärset tuge neile, kes otsivad püsivaid ja terviklikke muutusi.

Keda see aidata võiks?

Tehnika poole pöördutakse tavaliselt selliste murekohtadega nagu stress, ärevus, kaela- ja õlavöötme pinged ja valu, lõuapinged ja peavalud, ülekoormusvigastused (nt karpaal- ja kubitaalkanali sündroomid, õlavigastused), seljavalu, rühiprobleemid, hüpermobiilsus, tasakaalu- ja koordinatsioonihäired, hingamis- ja hääleprobleemid, keskendumisraskused jpm. Tihtilugu pöörutakse minu poole siis, kui kõik muud asjad juba ära proovitud ja miski muu pole aidanud. See on korduv motiiv, mida olen märganud. Mulle endale meeldib väga ka teha erinevate professionaalidega koostööd – vahel käib klient nt nii psühholoogi kui minu juures üheaegselt või siis füsioterapeudi ja minu juures. Need koostööd on kõige viljakamad kliendi jaoks.
Alexanderi tehnika on õrn ja mitteinvasiivne meetod, mistõttu sobib see igas vanuses inimestele – alates sportlastest ja avalikest esinejatest kuni krooniliste valudega või taastusravil olevateni. Minu uksest on aastate jooksul sisse tulnud nii kontoritöötajaid, somaatilisi coache, psühhlooge, füsioterapeute, muusikuid, näitlejaid, lauljaid, massööre, hingamisterapeute, õpetajaid, ettevõtjaid, üliõpilasi ja isegi noorukeid jne. Seltskond on olnud kirju!

Kellele see ei pruugi sobida?

Üldiselt ei ole Alexanderi tehnikal traditsioonilises mõttes vastunäidustusi – seda saavad õppida igas vanuses inimesed, sest meetod kohandatakse alati õppija seisundile. Aga jah, see kindlasti ei sobi neile, kes otsivad kiiret “lahendust” või passiivset ravi – Alexanderi tehnika eeldab valmisolekut teha endaga tööd ning olla koostööle avatud. Alexanderi tehnika ise ei ole teraapia, kuigi see võib mõjuda teraapilisena, sest loome närvisüsteemis turvatunnet ja kehas ruumi, et kõik vana kehasse kujunud stress ja emotsioonid võiksid vabaneda. 

Kuidas sa Alexanderi tehnikani jõudsid?

Minu teekond selle praktikani algas üle kümne aasta tagasi, kui õppisin ülikoolis muusikat. Mu elu pöörles pillimängu ümber, aga äkki seisin silmitsi ülekoormusvigastuse ja esinemisärevusega, mis takistasid mul oma tõelist potentsiaali välja elamast. Kahe sõrme liikumine oli tugevalt häiritud – diagnoosiks karpaal- ja kubitaalkanali sündroom. Pilli mängida ei saanud ja sellega koos kaotasin justkui osa oma identiteedist.
Otsisin abi igalt poolt: käisin operatsioonidel, füsioteraapias, nõelravis, massaažis ja kandsin aastaid ortoose. Aga mitte miski ei toonud leevendust. Lõpuks soovitas üks õppejõud proovida Alexanderi tehnikat – see tundus nagu viimane õlekõrs. Ja ometi oli see see, mis tõi pöörde: närvikahjustus taastus, sain tagasi oma mängurõõmu ja õppisin esinemisärevust ohjama. Tänu sellele lõpetasin edukalt ülikooli ja leidsin tee tagasi muusikasse.
2016 aastal alustasin Alexanderi tehnika õpetajakoolitust Tallinnas, seejärel jätkasin Londonis ja lõpetasin 2020. aastal London Centre for Alexander Technique and Training koolis

Mulle öeldakse tihti, et ma olen alati nii kohal ja enesekindel, vaimult tugev ja julge. Ma ütleks, et see kõik on tulnud just läbi Alexanderi tehnika praktiseerimise. Ma ei olnud 10 aastat tagasi selline, kes ma täna olen. Tunnen, et palju väljakutseid on ületatud. Ja samas on kindel tunne, et olles mõnes muus elukriisis, siis on mul tagataskus võimsad eneseregulatsiooni töövahendid. Mulle meeldib see tunne, et ma ei ole abitu ja lihtsalt välise lükata-tõmmata. Mul on teadmised ja oskused, et ennast ankurdada ja leida kaoses oma kese. See on hea tunne.

Mis on olnud kõige hämmastavam kogemus seda praktikat juhendades? Mingi konkreetne inimene või lugu?

Oh, neid hetki on nii palju, et raske on ühte välja tuua. Iga päev saan sõnumeid oma klientidelt, kus öeldakse, et neil toimuvad sügavad muutused! Mind liigutavad võrdselt nii need hetked, kui inimene kohtab tõeliselt iseennast – aktsepteerib ja armastab ennast sellisena, nagu ta on – kui ka need, kui keegi ütleb, et tema elu on muutunud. On liigutav näha, kuidas inimene, kes on pikalt valudes, pingetes ja väsinud olnud, kogeb kasvõi hetkeks kergendust või leiab uuesti lootuse, et elu võib olla kergem ja vabam. Ma olen nii rõõmus, kui kuulen, et tehakse parimaid valikuid, seistakse julgelt enda eest, väljendatakse oma vajadusi, hakatakse jälle unistama… Leitakse üles oma loominguline säde… Ega ma kunagi ei tea, mis tundides või koolitustel saama hakkab, sest igaühe teekond on erinev. Aga mida ma tean, on see, et Alexanderi tehnika muudab kõiki eluvaldkondi. See on kindel.

Mõned laused jäävad aga alatiseks meelde. Nagu see: „Liikusin ühe koolituspäevaga oma arengus edasi 10 aastat!“
Või see: „Pärast pikka ja pingelist tööpäeva avastasin, et mul on justkui nupp, millega saab peavalu sisse ja välja lülitada. Ausalt, ma ei usuks, kui poleks ise kogenud. Tunnen end uue, parema ja tervema versioonina iseendast.“
Või see sõnum, mille mu klient saatis järgmisel päeval: “Hommikul ärgates kerkis mõte, et kuidas ma tunnen sinu ja kõige selle kohta mida sa esindad ja seest kerkis pilt kuidas ma olen just sügavast / pimedast orust mööda järsku seina üles roninud, just küünarnuki ülesse mäeserva peale saanud ja näen esimest korda üle mäetipu. Ja näen teispool rohelist, lokkavat orgu päikesetõusus sätendamas…”
Need hetked tuletavad mulle ikka ja jälle meelde, miks ma seda teed käin – et olla tunnistajaks inimeste vabanemisele ja sellele, kui nad leiavad tee tagasi omaenda kerguse ja elujõu juurde.

Kas selles praktikas peab käima teatud arvu kordi, et saavutada muutus või kuidas sellega?

Eks see sõltub nii probleemist kui eesmärkidest. Aga üldiselt on nii, et reaalseid muutusi ja tulemusi näeb kõige kindlamalt siis, kui võtta vähemalt 10 tundi, intervalliga kord nädalas. Alexanderi tehnikat saab õppida nii kontakttundides kui ka veebis – mõlemad on sama tõhusad. Minu kaheksa nädalane online-kursus “Ellujäämisest elususeni” naistele on loodud aga nii, et kui korra oled juba tulemas, siis saad tasuta pääsme tulevaste kursuste live-kõnedesse – see annab pikaajalist tuge ja sügavdab õpitut. Mitmed naised on meil kursuse juba kolm korda läbinud! Ja see järejpidev on andnud neile täiesti uue elukvaliteedi.

Tavaliselt ütlen, et nii nagu ühest trennist kõhulihaseid ei saa või ühest smuutist tugevat tervist , nii ei ole ka Alexanderi tehnika imerohi, mis ühe korraga aitab. See on pigem uus oskus, mis tekib järjepideva praktika ja igapäevase enesesse investeerimise kaudu. Nii nagu sportlane või muusik harjutab igapäevaselt, et saada paremaks, nii on ka Alexanderi tehnikaga. See on natuke nagu kehameele trenn, psühhofüüsiline treening eesmärgiga õppida end meisterlikult juhtima.

Millised on Alexandri tehnika vastuvõtu pikkus ja hind?

Tavaliselt teen huvilistega tasuta tutvumiskõne. Seal paneme edasise plaani paika. Alexanderi tehnika tund kestab 45-minutit. Uutele klientidele on tunnitasu 80€, püsiklientidele hind kokkuleppel.

Kas oled nõus, et keskmiselt võttes on inimeste kontakt oma kehaga suhteliselt kesine. Millest see sinu arvates tuleb?

Olen teinud koolitusi üle Eesti, koolitanud tuhandeid inimesi ning näinud, et üldiselt on kehatunnetusega on asjalood ikkagi väga-väga-väga kehvad… Ja isegi erialad, kus võiks eeldada, on inimestel hea kehatunnetus, ei pruugi see nii olla. Ka ma ise olin aastaid tegelenud pillimängu, ratsaspordi ja iluvõimlemisega, aga alles Alexanderi tehnikat õppides hakkasin oma keha sügavamalt tajuma. Huvitav on see, et kui mu juurde jõuavad näiteks somaatilise coachinguga kokkupuutunud, endised tantsijad või igasugu vaimsete praktikatega tegelejad, joogaõpetajad, siis nad ütlevad, et vau- nad kogesid enda kehas uut sügavust. Eks ongi nii, et keha saab kogeda nii paljduel eri viisidel ja Alexanderi tehnika on lihtsalt üks pusletükk suuremas kehatajumise ookeanis. Aga kui vastata su küsimusele, et miks inimesed on kehast nii lahti ühendatud, siis eks põhjuseid on mitmeid. Esmalt kindlasti sundasendites istumine hommikust õhtuni ja vähene liikumine, aga ka krooniline stress, ärevus ja kehasse talletunud traumad.

Kes on Hanna-Liis?

Kohtusin hiljuti oma lapsepõlve sõbrannaga, kellega polnud vist peaaegu kümme aastat näinud. Ta ütles, et mul on alati olnud selline eriline kvaliteet – oskan oma elu elada nagu muinasjuttu. See pani mind meenutama, et isegi mu ülikooli lõputöö kandis nime “Muinassoofia”. Selle tuum oli, kuidas elus esinevate väljakutsete ja draakonitega võideldes leida ühendus oma sisemise kangelasega, jätkata oma loo aktiivset kirjutamist ja lõpuks jõuda unistuste elluviimiseni. Ja muidugi – kuidas leida ka see oma prints valgel hobusel, kellega elada „happily ever after“.

Eks ma olenki läbi ja lõhki suur romantik, unistaja ja maailmaparandaja. Näen end ka visonäärina, kellele meeldib olla osa lahendusest ja mõelda, kuidas saaks maailma paremaks muuta. Tööeetika sain kodust kaasa – olen väga järjepidev, põhjalik ja ambitsioonikas.

Aga jah, mind inspireerivad inimesed, kes on sügavad, emotsionaalselt intelligentsed, kes unistavad suurelt, kes oskavad pingutada ja kes elavad millegile suuremale, kui nemad ise. Mind inpireerivad inimesed, kes on oma sisemise kangelasega ühenduses. Kes on vaimult tugevad. Mind inspireerivad inimesed, kes julgevad teha asju omamoodi ja kes ei lase teiste arvamustel end kõigutada. Inimesed, kes julgevad küsimusi, mõelda avaralt ja kes julgevad kahelda. Nende moodi tahan ma rohkem olla.

Millest sa unistad?

Täna unistan sellest, et abielluda, pere luua ja oma ettevõttet jõudsalt edasi kasvatada- teha edasi oma missioonitööd, mis tunnen on minu pealisülesanne siin maamuna peal. Unistan ka oma kodust, kus mul oleks üks suur raamaturiiul, kuhu saan kõik oma põnevad raamatud värvide järgi ritta seada. Viimasel ajal on tulnud tunne ka, et tahaks midagi tantsu osas lavastada! Hing otsib sellist loomingulist väljundit ka.

Mis sa teed sellel suvel?

Natuke puhkan, loen, õpin, teen kursusi ja töötubasid festivalidel

Soovita mõnda head raamatut!

Ma vist soovitan juba aastaid sama raamatut, aga no ei ole ükski teine raamat mind hiljem nii palju sisemiselt vabamaks muutnud, kui J.Krishnamurti “Vabanemine teadaolevast”. Mäletan, et peale selle raamatu lugemist ja selle läbi enda laskmise elasin kaks aastat nii, et mul ei olnud peas üldse mõtteid. Keeruline on seda seletada, aga vot selline huvitav aeg oli. Olin sel ajal väga kohal, produktiivne ja mida kõike, aga sees oli sügavamast sügavam vaikuseruum. Peaks äkki ise ka uuesti lugema!

Kuidas sind leida?

Koduleht: https://www.hannaliislao.com
Instagram: https://www.instagram.com/hanna.liis.lao