Olen igavene rändur ja luuletaja meele, keha, hinge, vaimu ja elu tundmise uurimise teel. Kogen, märkan ja kaardistan seoseid enda tundmise ja elu juhtumise vahel. Vahel ja päris tihti unustan end rohkem märkama kui lihtsalt kogema elu valgusvarjulise kogemuse avaldumist. Sellest lähtuvalt olen juhitud uurima erinevaid viise rahu loomise juurde. Selle tee vahendid on kõige selle tundmine ja tundma õppimine, mis vajab rahul olemise keskmesse tulemist, vaikimine, lõdvestumine, kogemuse vastuvõtmine, leppimine, lahti laskmine, lihtsus, ning muidugi armastus.

Olen sedaviisi elu uurinud nüüdseks üle kahekümne aasta, jätkates küsimist olemuse ja elu saladuste suunas. Minu kujunemise teel on jätnud oma jälje õpingud semiootikast, joogast, kõiksuguste religiooni ja kultuurilugude uurimised ja nende kõrvutamised; kohtumised ja koostööd erinevate õpetajate, teejuhtide, kaasteeliste, tervendajate ja lihtsalt ilusate inimhingedega, kelle iga ühega kokkupuutest lähtuvad peegeldused ja nende elu elamise viiside nägemine on paratamatult rikastanud vaadet sellele, mis elu on.

Maise ja vaimse elu seoste uurimise sekka on mahtunud ka huvi nii toidu kui ravimi, kui ka seisundit muutvate molekulide vastu – kohvi ja kakao kõrval on üle maailma levinud Hiinast pärit teepuu (camelia sinensis) lehtedest valmistatavad vägagi erineva toimega teed. Hiina teemaailmaga hakkasin kokku puutuma ligi kakskümmend aastat tagasi, ent läksin selle uurimisega tõeliselt süvitsi alles siis kui töötasin paar aastat Chado teepoes, Tallinna vanalinnas (Uus tänav 11). Nuusutasin, maitsesin, katsetasin igapäevaselt, võtsin osa töötubadest ja koolitustest ja lugesin lakkamatult juurde tee ajaloost, eri žanritest, nende ajalugudest ja valmistamise viisidest ja hakkasin vastama kutsetele jagada teed tseremoniaalselt.

Üks Maja ruumides võib mind edaspidi kohata jagamas:

  • teed
  • vaikusepraktikaid
  • enda tundmise ehk inimene olemise tervikstruktuure ja elu kaardistamise viise, millega avastada nii kitsaskohti enda tundmises, käeulatuses olevaid lahendusi, kui ka seni avastamata arengupotentsiaale

Tänan teed, mis tõi mind siia
Selle lihtsa rahu juurde
Mida olen alati otsinud
Nüüd ootab mind siin
Minu enda südame juures
Mille keskmest kiirgav valgus
Täidab mind tänuga ja juhatab teed

Hästi lihtne on märgata vigu endast väljas
Palju keerulisem märgata vigu enda sees
Täpsemal vaatlusel võib märgata,
Et enda juures päris kohal olles,
Kogu enda keha päris hästi tundes
Üleni ja üdini kontaktis endaga
On tõeliselt hea tunne, hea olla
Ja kõik tundubki täitsa korras
Või vähemalt kindla peale
Lahendatav

Koduleht: https://vaikuntha.info/

Kontakt: jaan@vaikuntha.info

Jaan Kotli