Igal inimesel on lapsepõlvest mõned laused või seigad hästi meeles. Minul on meeles väga selgelt tädi öeldud lause: „Vaata kui ilusasti sa hingad, kõhuga“. See meenus mulle uuesti aastaid tagasi pärast kohtumist ühe tervendajaga Balil, kellelt küsimuse peale, milliseid praktikaid peaksin veel kasutusele võtma, sain vastuseks: „Just breathe“. Olin sel ajal tänu joogale küll väga usin Ujjay pranayama hingamise praktiseerija ja erinevate meditatsioonitehnikate juures kasutanud mitmesuguseid hingamismustreid, kuid tundsin, et hingamise juures peab midagi veel olema, mida ma pole kogenud. Läbi tuttavate jäi silm peale biodünaamilise hingamise ja trauma vabastuse süsteemi (BBTRS) koolitusele ja see on tänaseks kardinaalselt muutnud mu elu.

Olen poole oma elust tundunud huvi teraapia, meele ja kehatöö tehnikate ning tervisliku toitumise vastu, pidevalt õppides ja kogedes, kuid BBTRS muutis juba ühe nädalaga minus nii palju. Tundsin selgelt, et see on minu tee ja soovin seda inimestega jagada. On kohati lausa uskumatu, kui palju muudab allasurutud emotsioonide ja traumade vabastamine inimest. Enamikest traumadest, mis meie kehades peidus, pole meil aimugi, sest teadlik meel on need unustanud. Keha aga mäletab, et võitle-või-põgene reaktsioon on lõpetamata ja see tekitab nii psüühilisi kui ka kehalisi probleeme. Tänaseks on tänu hingamisteraapiale muutunud kõik minu elus: elupõlisest finantsinimesest on saanud terapeut, suhted mehe ja lastega on harmoonilisemad, olen igapäevaselt palju rohkem kohal ja päriselt õnnelik, olemises on kergust ja helgust. Tean, et ainult mina saan enda eest hingata ja muutudes ise, muutub kogu maailm mu ümber. Elu on põnev.

Teadliku hingamise praktikaid on kasutatud aastatuhandeid erinevates kultuurides eluenergia liigutamise, teadvuse muutmise ja füüsilise heaolu saavutamise eesmärgil. Biodünaamiline hingamine ja trauma vabastuse süsteem hõlmab endas sügavat ühendatud hingamist (tuntud ka kui „vabastav hingamine“), teadlikku liikumist ja tantsu, spetsiaalseid puudutus- ja kehatöö tehnikaid, keha tuuma pinge vabastamise harjutusi, õrna emotsioonide vabastamise ja meditatsiooni praktikaid. Süsteem on loodud selleks, et murda läbi keha erinevatest kaitsekihtidest ning vabastada mentaalne, füüsiline ja emotsionaalne pinge nii kehast kui meelest.

Mulle meeldib ühe armsa inimese ütlus: „Peale hingamisteraapiat on lihtsalt kergem … kergem hingata. Taevas on sinisem, rohi on rohelisem. Elu on lill.“
Elu on tegelikult väga lihtne, kui me ise seda keeruliseks ei mõtle.

Kontakt: helen.haava@gmail.com

Helen Haava